Aktuálně:    Výsledky Final Four

BK Vysoká nad Labem - BC Spartak Rychnov nad Kněžnou

62:56 (23:12, 38:24, 47:43)

Komentář trenéra:

Už před zápasem si právě Kolouch stěžoval, že ho bolí střelecká ruka a pravděpodobně díky tomu měl v první čtvrtině střelbu z bezprostřední blízkosti koše 5/0. Pokusy nahradit ho Bibbym byly zcela neúčinné. Bibby byl totiž silně přemotivován a téměř nedokázal chytit jednoduchou přihrávku nebo doskok, o zakončování ani nemluvě. Nepodařilo se mu vsítit za celé utkáni ani jediný bod a příležitostí k tomu měl spoustu. Ve druhé půli jsem zkusil Máru a bylo to podobné, zřejmě díky dlouhé cestě na utkání z Ostravy. Naštěstí se chytil Kolouch, který v první půli nedal ani bod a pomohl do té doby jediné naší opoře v útoku Ondrovi. Pěknou trojkou přispěl i Čermi a důležité čtyři body přidal Brandy. V té chvíli se zdálo, že zápas zvládneme. Dokázali jsme několikrát stáhnout až na rozdíl jediného bodu, ale chyběl nám vždy kus štěstí, abychom zápas překlopili do našeho vedení. Třeba by pak měl konec jiný průběh. V rozhodující chvíli nás nepodržela střelba, stejně tak jako v celém utkání. Vypracovávali jsme si po celý zápas spoustu otevřených pozic, bohužel jejich neproměňování zapřičinilo naši porážku. I soupeř k tomu přispěl zcela nečekaným způsobem, kdy v koncovce po našich taktických faulech měl trestné hody 10/9. Neuvěřitelné.

Přesto patří našim hráčům dík za jejich snahu vyhrát Final Four. Na to, že jsme celou soutěž odehráli bez jediného společného tréninku si myslím, že kluci hráli celý rok dobře. Např. Kolouch měl za poslední kalendářní rok asi 3 tréninky, v podstatě hrál jen utkání. Takže snad příště..........

BC Spartak Rychnov nad Kněžnou – Sokol Vysoké Mýto

70:51  (14:16, 38:24, 47:43)

Po prvním tréninku, na který se dostavili téměř všichni hráči, s důrazem na slůvko téměř, jsme nastoupili k semifinálovému klání s Vysokým Mýtem. To před Final Four posílilo o 207 cm vysokého bývalého pivota BK Pardubice Přemysla Richtra. Zápas byl klasicky patřící do play off, zcela postrádal krásu basketbalu a byl velmi tvrdý, naštěstí ne zákeřný. Bohužel se nám zranil Brandy a v pozdějším finálovém klání nemohl hrát naplno. Další smůlou bylo, že díky nedisciplinovanosti jsme ztratili pohodové vedení skoro o dvacet bodů ze začátku utkání a museli jsme si sáhnout až na dno svých sil, abychom soupeři opět utekli na pro nás poklidný bodový rozdíl. Nemohl si tedy jít odpočinout Kolouch, který měl pět týdnů bez tréninku po vážném zranění ukazováku střelecké ruky. Jak se ukázalo ve finále byl toto možná rozhodující okamžik, který zmařil naše šance na celkové prvenství ve FF.

BC Spartak Rychnov nad Kněžnou – BSK TJ Jičín        (9.4.2016 od 17:00 hodin)

76:61 (18:15, 44:26, 66:46)

Komentář zaujatého diváka:
Po ne zcela vydařeném zápase v Jičíně nastupovalo mužstvo v roli favorita a snad nikdo kromě soupeře nepochyboval o vítězství a postupu do Final four. Vítězství jakkoli výrazné se ale nerodilo lehce, především kvůli tvrdé a místy nečisté hře soupeře, ale nutno přiznat i díky vlastním chybám. I když na lavičce bylo více hráčů, oba zápasy nakonec odehrálo sotva 7 statečných. I když jsme od začátku zápasu vedli, a tento rozdíl průběžně navyšovali až na dvacet bodů před poslední čtvrtinou, v začátku té poslední se soupeři rychle podařilo dvěma trojkami a dvěma dvoubodovými koši snížit na rozdíl deseti bodů, ale to bylo všechno. Naši hráči v závěru taktickou hrou udrželi výsledek a ještě navýšili na konečných 15 bodů.
Asi nejvíc trápilo opět proměňování TH, kde jsme nedosáhli ani 50%. Co se naopak dařilo, byly tříbodové koše, kterých jsme zaznamenali 7. Ale nejdůležitější asi byla bojovnost a snaha všech hráčů na hřišti a jejich koncentrace na zápas. Nedali se rozhodit některými spornými výroky rozhodčích a to je v podobně vypjatém zápase velké plus.
Soupeř podobně jako v pátečním zápasu strávil hodně času diskusemi s rozhodčími, stížnostmi na jejich rozhodování a to vedlo ke dvěma technickým chybám, uděleným za tyto protesty. Trenér hostí šel v tomto příkladem a komentoval prakticky každou situaci na hřišti slovy "to je neuvěřitelný". To všechno už ale není důležité, protože hlavní cíl - postup do Final Four - se podařil a tomu, stejně jako hře, zatleskalo odhadem 40-50 diváků, za což jim také děkujeme.

Ve druhém a rozhodujícím utkání o postup do Final Four bylo znát, že si kluci již míč trochu osahali. Vrátila se nám totiž solidní jistota v útoku, vyjádřená sedmi tříbodovými koši, což umožnilo vytáhnout obranu soupeře a tím se pro naše výrazně pohyblivější podkošové hráče otevřelo více možností  pro zakončení, zvláště když se Kobemu podařilo pár pěkných asistencí. Díky nedisciplinovanosti našich hráčů při dodržování mých pokynů jsme soupeře ještě v počátku poslední čtvrtiny nechali nadechnout, avšak návrat ke hře, která vytvořila dvacetibodový odstup před těmito několika zkraty, nám dovolil dohrát utkání relativně v klidu. Tentokrát bych řekl, že jsme utkání vyhráli útokem, naše obrana totiž dovolila dát soupeři 61 bodů, zvláště nespokojený jsem byl ve třetí čtvrtině, ve které jsme obdrželi dvacet bodů.

BSK TJ Jičín - BC Spartak Rychnov nad Kněžnou         (8.4.2016 od 19:00 hodin)
55:53  (12:21, 29:28, 46:34)

K přeloženému utkání do Jičína jsme odjeli v téměř kompletní sestavě, ale bohužel s minimálním počtem odtrénovaných hodin. Tento nedostatek se projevil zejména v proměňování trestných hodů, které nakonec rozhodly o tom, že jsme zápas prohráli. V podstatě díky tomuto ukazateli se dá říct, že nikdo nezahrál dobře v útoku, naštěstí nás však podržela naše tradičně v této sezoně dobrá obrana. Druhým důležitým bodem bylo, že se ke konci zápasu konečně chytil Ondra a hlavně jeho zásluhou jsme rozdíl ve skóre stáhli na přijatelný rozdíl dvou bodů, což se nakonec ukázalo býti rozhodující pro postup do Final Four. Utkání plné ostrých komentářů soupeře vyjadřující nespokojenost s výkonem sudích bylo krajně nepohledné. Lituji diváky, kteří se na toto museli dívat (bohužel někteří k tomu též přispěli). Ke konci zápasu se už i z naší lavičky směrem k soupeřově ozývaly výzvy k poněkud sportovnějšímu vyznění duelu.

BC Spartak Rychnov nad Kněžnou - TJ Jiskra Havlíčkův Brod
69:59  (15:16, 31:28, 51:43)

Do nedělního zápasu nastupovalo naše mužstvo v ještě více oslabené sestavě, než den předtím. Na lavičce chyběli především Zdeněk Hanzlík jr. a Víťa Hemr, a jedinou posilou byl Vašek Felix na rozehře. Jak se ukázalo v průběhu zápasu, byla tato posila nakonec rozhodující. Soupeř přijel s jedenácti hráči, především juniorského věku, což se projevilo v přehnané snaze a v množství faulů jak odpískaných, tak hlavně neodpískaných a nepotrestaných, a tak se vítězství rodilo dlouho a těžce.

Po první prohrané čtvrtině (o bod) probíhala druhá i třetí čtvrtina ve znamení boje a přetahování o skóre, a tak až ke konci třetí čtvrtiny jsme vedli o pouhé 4 body. Ve čtvrté čtvrtině nakonec o vítězství rozhodly především nájezdy Vaška Felixe a body buď z těchto nájezdů, nebo z následných TH. Soupeř v přehnané snaze hodně fauloval a nám se stejně jako v neděli nakonec podařilo udržet statistiku TH nad 50 % a i toto rozhodlo zápas v náš prospěch.

I když na lavičce sedělo celkem 8 hráčů, fakticky jsme všechno odehráli pouze se šesti hráči. K tradičním oporám – Petr Čermák (17 bodů) a Marek Beran (11 bodů) se přidal právě Vašek Felix (17 bodů) a Jirka Tomas (11 bodů) a výborně zahráli Tomáš Zdeňka a Pavel Brandejs. Do zápasu se zapojil i Vojta Moravec a umožnil alespoň krátký odpočinek jednotlivým základním hráčům. Vítězství je tak společným dílem všech hráčů, včetně zraněného Petra Šorny, který zastoupil trenéra a koučoval mužstvo z lavičky. Díky i jemu.

BC Spartak Rychnov nad Kněžnou - Sokol BC Daren Chrudim "B"
76:61  (29:6, 43:27, 61:41)

Zápas začal prostě nádherně. Hned během prvních 3 minut jsme si vypracovali náskok deseti bodů a ten jsme dále navyšovali. V útoku vycházelo všechno – kombinace, střelba, rychlé protiútoky, nájezdy do koše. K tomu se přidala výborná obrana a soupeř nevěděl co hrát. Výsledkem bylo vedení 29:6 po první čtvrtině a všechno nasvědčovalo, že nebude o co hrát. Jenže druhá čtvrtina přinesla téměř obrat – soupeř přešel k důrazné a těsné obraně, nutil naše hráče k chybám a ztrátám, a postupně začal dotahovat výsledek. Zvýšená ogresivita v obraně sice vedla k mnoha faulům, které jsme ovšem nedokázali potrestat z TH a to všechno nakonec dospělo v polovině zápasu ke stavu 43:27, ale především ke hrůzné statistice TH – 3:9 a obavám, jestli se dokážeme po přestávce s hrou soupeře vyrovnat.

Naštěstí ve třetí čtvrtině zásluhou především Marka Berana a Petra Čermáka došlo opět šňůrou 12 bodů k navýšení rozdílu ve skore na 20 bodů. Závěrečná čtvrtina ovšem nebyla vůbec pohodová, jak by mohlo ze skore vypadat. Soupeř čtyřmi trojkami snížil v polovině čtvrtiny na rozdíl pouhých 7 bodů a o výsledek zápasu jsme se obávali nakonec až téměř do konce. To soupeř opět přitvrdil v obraně a tím donutil naše hráče opět k mnoha trestným hodům, ale tady se naštěstí neopakovala první půle a statistika TH za poslední čtvrtinu vyzněla výrazně pozitivně – 9:1. A tak vítězství, i když očekávané, se nakonec nezrodilo lehce a byl to boj až do konce.

Nejlepší hráči: Petr Čermák (24 bodů), Zdeněk Hanzlík jr. (18 bodů), Víťa Hemr (13 bodů).